ZĽAVA 20% na všetky samostatné TRÉNINGOVÉ NOHAVIČKY s kódom FEBRUAR v košíku. Akcia platí do 9.3.2024 alebo do vypredania zásob.

Pranie a údržba produktov

Pranie a údržba moderných ekologických prebaľovačiek je veľmi jednoduchá a nenáročná na čas.  Pri správnej údržbe dokážu vkladacie systémy vydržať až pre 3 generácie detí. Ako sa o ne efektívne starať si vysvetlíme v tomto praktickom návode. 

1. Začíname - najskôr všetko spolu operte 

Prišiel Vám domov balíček prebaľovačiek? PUL nohavičky, vkladačky, prípadne aj tréningové nohavičky najskôr operte, pokojne všetko naraz na 60 stupňov a vždy bez aviváže. Prečo? Savosť bambusového froté sa zvyšuje na 100% po 3-5 praniach, je to prirodzená vlastnosť tohto materiálu. Ešte pred samostným šitím froté predpierame a to kvôli tomu, aby sa zrazilo a vkladačky sa "nevlnili". 

2. Pripravte si vedro na odkladanie použitých prebaľovačiek

Vkladačky perieme po každom použití. Vrchné PUL nohavičky perieme 1x do týždňa, alebo len ak sú už silnejšie znečistené, inak ich stačí medzi cyklami len prevetrať. Použité prebaľovačky uskladňujeme v uzatváreteľnom vedre (vkladačky spolu s PUL nohavičkami). 

Častou otázkou je, či použité prebaľovačky vo vedre nepáchnu. Vkladačky sú šité z prírodného vlákna bambusu, ktoré má antibakteriálne vlastnosti a neprebieha tu chemická reakcia, ako v prípade papierovej plienky, kde sa moč stáva gélom, ktorý, ako vieme, veľmi výrazne páchne už po krátkom čase. V porovnaní s použitými jednorazovým plienkami v odpadkovom koši je zápach použitých látkoviek minimálny. Na jeho neutralizáciu môžete do vedra kvapnúť pár kvapiek esenciálneho oleja. 

3. Ako často prať použité prebaľovačky? 

Použité prebaľovačky je ideálne prať 2-3x do týždňa. Vždy si naplňte plný bubon a perte na 60 stupňov. V prípade, ak sú vkladačky výraznejšie znečistené (ak malo dieťatko redšiu stolicu, alebo hnačku), dajte prať s predpierkou a na 90 stupňov. Predmáčať vkladačky pred samotným praním nie je potrebné. 

4. Čo s kakom?  

Pokiaľ prebaľujete ekologicky dieťatko od narodenia, kým je plne dojčené, alebo papá mliečnu formulu, vkladačku môžet rovno dať do vedra, jej obsah sa vo vode dobre rozpustí.

To "klasické" tuhé kako dieťatka stačí len vyklepať do toalety, z vkladačiek ide vďaka separačnej STAY-DRY vrstve ľahko dole a vkladačku len vložte do vedra k ostatným. 

Ak má dieťatko napr. hnačku (napr. pri antibiotikách) a kako ani za ten svet nejde z vkladačky dole, stačí ho len zhruba stiahnuť do toalety (napr. prúdom vody priamo v toalete, alebo pomocou toaletného papiera). Vtedy operte vkladačky na vyššej teplote do 90 stupňov.

Stolica by sa mala odstraňovať do toalety aj z jednorázovej plienky, chránime si tak spodné vody pred kontamináciou a eliminujeme vznik nebezpečných skleníkových plynov, vznikajúcich pri rozklade papierovej plienky na skládkach, kde vo väčšine prípadov končia. 

5. Akými prostriedkami prať? 

Na pranie prebaľovačiek používajte bežný prací prostriedok a nikdy nie aviváž, ktorá by mohla poškodiť nepremokavú membránu PUL nohavičiek. Na vybielenie môžete použiť dezinfekčný prací prostriedok, alebo roztok octu s vodou (100ml octu + 900ml vody), prípadne žlčové mydlo. 

6. Sušenie prebaľovačiek

PUL nohavičky sušte na voľno, vyvesené na šnúre, ak na radiátore, vždy podložené uterákom. Vkladačky môžete pokojne sušiť v sušičke na programe bavlna, alebo voľne vyvesené, či priamo na radiátore. 

Pri správnej údržbe  Vám vydržia vkladačky krásne biele a použiteľné až na 3 generácie detí. 

 Vedeli ste, že

všetky použité jednorazové plienky, aj ich ekologické varianty sa u nás klasifikujú ako infekčný odpad a nedajú sa u nás zatiaľ ani kompostovať, ani recyklovať a na skládkach svojim rozkladom (ktorý trvá dlhé roky) produkujú kyseliny, ktoré môžu presakom kontaminovať naše podzemné vody? Preto je dôležité, aby sa tuhý odpad z (akejkoľvek) plienky pred jej vyhodením do koša / opraním odstránil aspoň zhruba do toalety, ktorá ho bezpečne odvedie do čističky odpadových vôd.