Pranie a údržba produktov

Pranie a údržba moderných ekologických prebaľovačiek je veľmi jednoduchá a nenáročná na čas.  Pri správnej údržbe dokážu vkladacie systémy vydržať až pre 3 generácie detí. Ako sa o ne efektívne starať si vysvetlíme v tomto praktickom návode. 

1. Začíname - najskôr všetko spolu operte 

Prišiel Vám domov balíček prebaľovačiek? PUL nohavičky, vkladačky, prípadne aj tréningové nohavičky najskôr operte, pokojne všetko naraz:

  • na 60 stupňov (stačia na zničenie baktérií)
  • vždy bez aviváže (poškodzuje PUL membránu a znižuje savosť)
  • v pracom prostriedku bez vysokého obsahu mydla (max. obsah mydla do 5%), mydlo "impregnuje" povrch vkladačiek a tým zabraňuje ich savosti)

Savosť bambusového froté sa zvyšuje na 100% po 3-5 praniach, je to prirodzená vlastnosť tohto materiálu. Ešte pred samostným šitím froté predpierame a to kvôli tomu, aby sa zrazilo a vkladačky sa "nevlnili". 

2. Pripravte si samostatnú nádobu / vedierko na odkladanie použitých plienok

Vkladačky (vnútorné savé časti do PUL nohavičiek) uskladňujte v samostatnej nádobe / vedre s vekom. Pred vložením do vedra z nich odstráňte / vyklepte tuhé časti do toalety.

Častou otázkou je, či použité vkladačky vo vedre nepáchnu. Vkladačky sú šité z prírodného vlákna bambusu, ktoré má antibakteriálne vlastnosti a neprebieha tu chemická reakcia, ako v prípade papierovej plienky, kde sa moč stáva gélom, ktorý, ako vieme, veľmi výrazne páchne už po krátkom čase. V porovnaní s použitými jednorazovým plienkami v odpadkovom koši je zápach použitých látkoviek minimálny. Na jeho neutralizáciu môžete do vedra kvapnúť pár kvapiek esenciálneho oleja. 

Vrchné PUL nohavičky perieme 1x do týždňa, alebo len ak sú už silnejšie znečistené, inak ich stačí medzi cyklami len prevetrať. Môžete ich oprať aj s bežným detským oblečením.

3. Ako často prať použité plienky?

Použité plienky je ideálne prať 2-3x do týždňa. Vždy si naplňte približne 3/4 bubna a perte na 60 stupňov. V prípade, ak sú vkladačky výraznejšie znečistené (ak malo dieťatko redšiu stolicu, alebo hnačku), dajte prať s predpierkou a na 90 stupňov (vtedy perte samostatne vkladačky, PUL nohavičky nepotrebujú tak vysokú teplotu). Predmáčať naše vkladačky pred samotným praním nie je potrebné. 

4. Čo s kakom?  

Pokiaľ prebaľujete ekologicky dieťatko od narodenia, kým je plne dojčené, alebo papá mliečnu formulu, vkladačky môžete rovno dať do vedra, ich obsah sa vo vode dobre rozpustí. Zvoľte program s predpierkou

To "klasické" tuhé kako dieťatka stačí len vyklepať do toalety, z vkladačiek ide vďaka separačnej STAY-DRY vrstve ľahko dole a vkladačku len vložte do vedra k ostatným. 

Ak má dieťatko napr. hnačku (napr. pri antibiotikách) a kako ani za ten svet nejde z vkladačky dole, stačí ho len zhruba stiahnuť do toalety (napr. prúdom vody priamo v toalete, alebo pomocou toaletného papiera). Vtedy operte vkladačky na vyššej teplote do 90 stupňov, s predpierkou.

Stolica by sa mala odstraňovať do toalety aj z jednorázovej plienky, chránime si tak podzemné vody pred kontamináciou a eliminujeme vznik nebezpečných skleníkových plynov, vznikajúcich pri rozklade papierovej plienky na skládkach, kde vo väčšine prípadov končia. 

Čo v prípade, ak je plienok menej, ale potrebujete už oprať? (napr. pri hybridnom prebaľovaní)?

Ak potrebujete oprať menšie množstvo plienok, vložte ich do práčky a operte najskôr na krátkom programe (12-15 min., každá práčka má takýto program). Tento cyklus zbaví plienky zvyšnej stolice a moču. Následne môžete po skončení krátkeho prania do práčky k plienkam pridať uteráky, alebo textil, ktorý sa perie na vyššej teplote (60 stupňov) a zapnite dlhší program na vyššiu teplotu (min. 60 stupňov). 

Moderné výkonné práčky majú inteligentné dávkovanie vody a spotrebu energie, preto ak máte doma takú, sama práčka si nadávkuje potrebné množstvo vody a prášku, aby sa plienky oprali čo najúspornejšie, aj keď nezaplnia plný bubon. 

5. Akými prostriedkami prať? 

Na pranie plienok používajte bežný prací prostriedok, ale pozor - BEZ MYDLA (impregnuje povrch a zabraňuje savosti) a nikdy nie aviváž, ktorá by mohla poškodiť nepremokavú membránu PUL nohavičiek a znižuje savosť vkladačiek. Na vybielenie môžete použiť dezinfekčný prací prostriedok, alebo roztok octu s vodou (100ml octu + 900ml vody), prípadne žlčové mydlo. 

Vhodné značky pracích prostriedkov sú napr. Tierra Verde, alebo Natuty (nájdete ich aj v drogérii, alebo na rôznych eshopoch). 

6. Sušenie plienok

PUL nohavičky sušte na voľno, vyvesené na šnúre, ak na radiátore, vždy podložené uterákom. Vkladačky milujú priame slnko, ktoré ich vie aj krásne vybieliť a takto vysušené sajú ako "divé" :) Môžu sa sušiť aj v sušičke (program bavlna), alebo voľne vyvesené. Pri správnej údržbe  Vám vydržia vkladačky až na 3 generácie detí. 

 Vedeli ste, že

všetky použité jednorazové plienky, aj ich ekologické varianty sa u nás klasifikujú ako infekčný odpad a nedajú sa u nás zatiaľ ani kompostovať, ani recyklovať a na skládkach svojim rozkladom (ktorý trvá dlhé roky) produkujú kyseliny, ktoré môžu presakom kontaminovať naše podzemné vody? Preto je dôležité, aby sa tuhý odpad z (akejkoľvek) plienky pred jej vyhodením do koša / opraním odstránil aspoň zhruba do toalety, ktorá ho bezpečne odvedie do čističky odpadových vôd.