Využite 15% zľavu na všetky samostatné produkty (v plnej cene) do 31.3. 2023 alebo do vypredania zásob - so zľavovým kódom HAPPY v košíku.

Ako efektívne prať a sušiť látkové plienky?

Ako často mám prať? 

Je treba bieliť a žehliť? 

Môžem to sušiť v sušičke? 

Aký prášok mám použiť? 

Musím pokakané plienky predpierať, alebo predmáčať?

Nezašpiním si práčku? 

 

Tak toto sú najčastejšie otázky, ktoré dostávam na začiatok od rodičov, ktorí sa práve zoznamujú s látkovaním. V dnešnom článku si preto vysvetlíme, ako sa starať o svoju výbavičku čo najviac efektívne a ekologicky a na záver si dáme niekoľko zaujímavých tipov, ako si látkovanie čo najviac zjednodušiť :) 

 

Skladovanie plienok

V rôznych článkoch, alebo návodoch sa názory na skladovanie použitých plienok rozchádzajú. Vo všeobecnosti sú 2 spôsoby, v oboch prípadoch potrebujete zatvárateľné vedro

Prvým je tzv. "mokrá metóda" - vo vedierku máte vodu (mení sa denne), do ktorej ukladáte použité plienky a následne ich dáte do 2-3 dní prať. 

Druhým je "suchá metóda", ktorú odporúčam a sama praktizujem. Vo vedierku voda nie je, ukladajú sa do neho rovno použité plienky a perú sa v cykle na 2. až 3. deň. 

Do vedra spolu ukladáme a aj perieme vkladačky spolu s pul nohavičkami, nie je potrebné ich prať oddelene. 

 

A nezapácha to vedro?

Ak budete používať plienky hybridnou formou (čiže striedať s jednorázovkami), praxou sami zistíte, že vedro s použitými jednorázovkami zapácha oveľa, ale vážne OVEĽA viac, ako vedro s látkovými plienkami.

Bambus a konope, z ktorých sú vkladačky vyrobené, perfektne pohlcujú vlhkosť a nedochádza v nich ku chemickým reakciám, ktoré "menia tekutinu na gél". 

V každom prípade pár kvapiek levanduľového oleja vo vedierku môžu neutralizovať prípadný zápach. 

 

Čo s pokakanou plienkou?

 

Veľká časť rodičov má pri látkovom plienkovaní obavu z toho, že musí viac narábať s "tuhou náplňou" plienok. Miminko je celý balíček radostí, občas aj starostí a plných plienok prekvapení (od smolky, či praženižky, až po celé nestrávené čučoriedky a farby dúhy :)

Pokiaľ je dieťatko plne kojené, do cca 6 mesiacov, môžete pokakané plienky dať rovno do vedra k ostatným a vyprať tak ako sú. Po 6 mesiacoch je potrebné toaletným papierom (alebo dobrá pomôcka môže byť bidetová spŕška v toalete) stiahnuť tuhú časť z plienky a znova ju len vložiť bez ďalšieho namáčania do vedra k ostatným. 

Správne by sa tuhá časť mala odstraňovať aj pri jednorazových plienkach, aby nedošlo ku kontaminácii napr. spodných vôd, keďže končia väčšinou na skládke, ale osobne si myslím, že to robí mizivé percento rodičov.

Dobrá správa je, že ak má dieťa nazvime to "zdravú" stolicu, z látkovej plienky, ktorá má na sebe všitú pre tento účel separačnú fleece vrstvu, ide krásne celá dole sama (doslova sa vysype do toalety) a na plienke ostane len fliačik :)

Ak sa rozhodnete látkové plienky preprať alebo predmáčať pred samostným praním, je to úplne v poriadku, v tom prípade odporúčam použiť staré dobré žlčové mydlo :) 

 

Pranie

Ideálny cyklus prania je každý druhý, alebo tretí deň. Perte bez aviváže, v ekologickom prostriedku na pranie (pokojne takom, v akom periete oblečenie pre miminko), na 60 stupňov, pri ktorých sa ničia choroboplodné zárodky.

Nie je potrebné prať na 90 stupňov - jednať sa tak plienky viac opotrebujú a nie je to ekologické ani ekonomické. Na 90 stupňov si dajte várku len v prípade, ak má miminko hnačkovú črevnú infekciu. 

Vyberte si dlhší program (2 hodinky), práčka by nemala byť príliš plná, ale ani prázdna, tak do 3/4 bubna, aby sa plienky dobre preprali. 

 

Sušenie 

Najideálnejšie je susiť vkladačky vyvesené na šnúre vonku, slnko nie len že ničí choroboplodné zárodky, ale dokáže ako zázrakom vybieliť prípadné škvrny.

V byte sušte plienky tak, ako ste zvyknutí pri ostatnom oblečení.

Ak používate sušičku, zvoľte cold (chladný) alebo šetrnejší program (sama sa s tým ale veľmi "nepáram" a suším ich v sušičke na cotton programe (horúci), tak sa ako výrobca neustále presviedčam, že vkladačky z našej dielne vydržia večnosť a sú maximálne odolné aj voči častým vyšším teplotám :) 

Vkladačky ani pul nohavičky nikdy nežehlíme.

 

Skladanie

Hlavne u rodičov s prvým miminkom sa konajú veľké plány s poličkami alebo šuflíkmi na krásne poskladané plienky a doplnky pre miminko. 

Realita? Nie som asi jediná mama, ktorá používa na ďalší cyklus plienky priamo zo šnúry, alebo sušičky, proste nie je čas na skladanie a ukladanie :) 

Látkovky majú obrovskú výhodu v tom, že jednak nemusíte stále vláčiť balíky z obchodu, ktoré vám potom len zaberajú doma miesto, ale aj vo svojej univerzálnej veľkosti. Často sa totiž stane, že rodičia nakúpia za "výhodnú cenu" viac balíkov, ktoré nestihnú ani použiť a dieťatko už potrebuje väčšiu veľkosť. 

Vyhraďte si jeden alebo 2 šuflíky, kde si po vysušení uložíte vkladačky a pulky, dlho sa tam ale aj tak neohrejú :) 

 

Dobré rady na záver 

 

Ocot ako aviváž

Aviváž, ktorá znižuje savosť vkladačiek nahraďte octovým roztokom (100ml octu+900ml vody). Na prvý pohľad to znie možno zvláštne, ale verte, že ocot zmäkčuje, bieli, má dezinfekčný účinok a zároveň čistí aj práčku a plienky nikdy po ňom nepáchnu. 

 

Bielime slnkom

Slniečko - a to aj cez sklo, dokáže veľmi pekne vybieliť škvrny a dezinfikovať vkladačky, pokiaľ máte možnosť, sušte hlavne týmto spôsobom. 

 

Pripravte si pulky vopred

Po vysušení venujte 10 minút tomu, že si pripravíte pul nohavičky na prebalenie dopredu. Ak používate vrchné BASIC pulky a máte ich viac, pripravte si do nich rovno vkladačky a pri prebaľovaní len vymeníte nohavičky. Ak používate kapsové pulky, pripravte si do nich prefoldy/vkladačky a už len založte podľa potreby.

Je to šikovná voľba jednak na noc, ak prebaľujete, máte pripravené nohavičky hneď po ruke, alebo ak sa vám o miminko stará iný člen rodiny alebo pestúnka -  už len vymenia pripravené založené nové nohavičky. 

 

Ale komu by sa to chcelo stále prať? 

Aj s touto otázkou sa stretávam a moja odpoveď - A komu by sa chcelo non-stop 2 a pol roka vláčiť nové balíky a následne plné vrecia jednorazoviek do komunálneho odpadu? A za ušetrených cca 1200€ si viem predstaviť kúpiť krajšie veci pre svoju rodinu :) 

 

hybridná forma plienkovania je skvelá voľba, pokiaľ ste doma, používate látkovky. Na výlet, dovolenku, k lekárovi alebo na noc dáte dieťatku jednorázovku. Už toto dokáže výrazne znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu. 

 

Na Slovensku má väčšina domácností práčku a tie dnešné sú oveľa výkonnejšie a inteligentnejšie ako skákajúce tatramatky našich maminiek. Samé vám pípnu, keď potrebujú vyčistiť, alebo doplniť pracie prostriedky. 

Ale čo v krajinách, kde práčka v domácnosti nie je až taká bežná, ako napr. USA? V mnohých týchto štátoch funguje servis, kde vám látkovky vyperie firma, ktorá u vás vyzdvihne tie použité, vyperie ich a prinesie vám ich čisté a pripravené na ďalší cyklus. Ako taký servis funguje si môžete pozrieť tu :)

 

Ak máte obavu pri látkovou plienkovaní kvôli praniu, verím, že vaše obavy sú fuč, pretože je to jednoduché a praktické.

So starším miminkom si môžete z prania spraviť dokonca svoj rituál a zároveň ho tak učiť, že veci nie sú na jedno použitie a treba sa o ne pekne starať :) 

 

Veron