Látkové plienkovanie - 6 základných bodov na začiatok

Predsudky z minulosti

Stalo sa to aj mne. Už počas tehotenstva som vedela, že chcem vyskúšať ekologickejší a ekonomickejší spôsob plienkovania.

Stretla som sa s pozitívnymi reakciami, ale aj s názormi typu: 

 

blogove obrazky  Fíha, to si dáš zabrať! To sa ti bude chcieť stále prať? Musíš často prebaľovať. A čo v noci, vydrží tá plienka? Ideš naspäť do stredoveku? 

V dobe, keď neexistovali automatické práčky, o sušičkách ani nejdem písať a na prebaľovanie sa používali len klasické štvorcové plienky, ktoré sa museli vyvárať v hrncoch, to muselo byť naozaj náročné fyzicky aj časovo. Minimálne maminy celej mojej generácie (ročník '87) si to pekne oddreli. 

Látkové plienkovanie si prešlo za posledné roky poriadnym "apgrejdom" a dnešný trh ponúka toľko možností, že sa v tom väčšina mamičiek na začiatku stratí a ostane radšej pri (kedysi ultra moderných, dnes ekologicky záťažových) jednorazovkách. 

Či sa rozhodnete látkovať od narodenia vášho miminka, alebo postupne prejsť na tento spôsob, alebo látkovať len hybridne (čiže len počas dňa), vždy je na to správny čas. Poďme sa pozrieť na to, čo je dobré vedieť na začiatku (.. pozn. keby som mala na začiatku tieto informácie, uľahčilo by mi to veľmi život a zvolila by som iný výber produktov :) 

 

1. V čom je to iné ako kedysi? 

 

V prvom rade sme sa zbavili vyvárania plienok a žehlenia. Klasické štvorcové plienky sa dajú samozrejme použiť aj dnes, ale oveľa efektívnejšie sú tzv. vkladačky - vkladacie plienky, šité z organických materiálov ako konope (hemp), bambus (bamboo), alebo bavlna (cotton), prípadne syntetické materiály ako lacnejší micropolyester. Zmenili sa práčky, už nemáme tatramatky, ktoré pri žmýkaní precestovali celou kúpeľňou, ale výkoné automatické práčky, ktoré si vedia nadávkovať vodu aj prostriedok samé podľa znečistenia bielizne. 

Čiže z hľadiska pohodlnosti si môžem vybrať z 2 variánt: 

1. Zvoliť jednorázové plienky, pre ktoré musím pravidelne chodiť do obchodu, alebo ich objednávať, čím väčšia veľkosť plienok, tým vyššia cena, po ich použití tak či tak "pracujem" s ich obsahom, nevyhnem sa tomu :) a po použití ich treba vyniesť do smetí vonku. 

2. Zaobstarať si naraz veľkú sadu látkových plienok, alebo si výbavičku priebežne dopĺňať novými dizajnovými kúskami, 1x za dva dni vysypať vedro plienok do práčky a po vysušení bez žehlenia použiť rovno na ďalší cyklus. Po  odplienkovaní možno použiť výbavičku pre ďalšie dieťa = nulový náklad, alebo môžem výbavičku predať / darovať ďalšej maminke. 

Nie som nijakým kritikom jednorazoviek, sama som ich používala na začiatku, napr. na cesty autom, alebo na prvé noci, prípadne keď zabudnem oprať várku, pomáham si nimi, ale priebežne miniem cca 1ks za týždeň. 

Takže čo je pohodlnejšie a viac sa oplatí? :)

 

2. Nohavičky? Vkladačky? Prefoldy? Ako sa v tom vyznať? 

Vkladačky sú savé časti, ktoré sa vkladajú sa do tzv. PUL nohavičiek (vyrábaných z príjemného, nepremokavého ale priedušného materiálu, čím sa eliminuje zaparenie ritky). V mojej dielničke vyrábam 3 základné druhy stay-dry vkladačiek (majú našitú fleece vrstvu, ktorá zabezpečuje dieťatku pocit sucha, aj keď sa pociká)

 • regular mini - rovné kratšie vkladačky vhodné do Mini Pul nohavičiek 
 • regular - rovné vkladačky, vhodné do MIDI a BASIC pul nohavičiek 
 • contour - vykrojené veľké vkladačky, vhodné do BASIC nohavičiek, od +6kg 

 

(aktuálny výber nájdete tu)

 

Stay-dry vkladačky sa perfektne kombinujú podľa potreby s prefoldami alebo extra vkladačkou.

 

Nohavičky v mojej kolekcii delíme na

 • BASIC pul nohavičky, alebo vrchné, do ktorých vkladáme vkladačky so stay-dry vrstvou, neperieme ich po každom použití, ale až po sinom znečistení, inak stačí prevetrať, odporúčam hlavne na deň, kedy prebaľujeme častejšie

 

 • MIDI pul nohavičky, alebo novorodenecké, vhodné pre detičky od narodenia do cca 8kg, tiež je dobré ich zvoliť, ak sú ešte BASIC voľné, sedia všetkým novorodencom 

 

 • MINI PUL nohavičky - od 2,5 - 5kg - určené pre najmenšie miminká (alebo napr. dvojčiatka), odporúčam zakúpiť až keď by boli BASIC ALEBO MIDI voľnejšie

 

 • KAPSOVÉ pul nohavičky  - ktoré majú fleece vrstvu našitú priamo v sebe a do ich kapsy sa vkladá vkladačka (bez stay-dry), alebo tzv. prefoldy (viacvrstvováé skladacie plienky), kapsovky sa perú po každej výmene plienky, odporúčam hlavne na noc, pretože sú určené na viac vrstiev vkladačiek

 

(výber nohavičiek nájdete tu)

 

3. Koľko ma bude stáť taká výbava na začiatku? 

Je už všeobecne jasné, že látkové plienkovanie dokáže za dobu od perinky po nočník pri jednom dieťati ušetriť cca 1000-1500€ na naše pomery (americké blogerky uvádzajú až do 2500$), záleží podľa rôznych značiek plienok. Komplet celá veľká výbava až po nočník, ak by sme zvolili jeden nákup sa pohybuje medzi 250-300€.

Systémov na prebaľovanie je viac a každá mama si obľúbi ten svoj (napr. len Basic pul nohavičky+vkladačky, alebo Kapsové nohavičky+ prefoldy), preto odporúčam na začiatok vyskúšať si podľa odporúčania základné produkty a výbavičku si priebežne dopĺňať (nestaviť na komplet sadu na začiatku, ak nemáme vyskúšané produkty).

Ani oblečenie si nekupujeme na 2 roky dopredu, ale rady si doprajeme 1-2 kúsky za trebárs štvrť rok :)

 

Látkové plienkovanie môže byť milá fashion záležitosť, ak si svoju ratolesť radi pekne obliekate, krásne PUL nohavičky môžu byť zároveň dizajnovým doplnkom do jeho outfitu :) 

 

Obrovskou výhodou plienkovania je viacnásobná použiteľnosť výbavičky. Čiže sa dedí na ďalšie dieťa, kde máte už nulové náklady, alebo ju môžete pokojne predať / darovať ďalšej mamičke :) 

 

Ak chceme väčší základ pre novorodeniatko, odporúčam: 

 • 2-3ks BASIC Pul nohavičky (základné) alebo MIDI  - kým nie sú znečistené, stačí ich prevetrať, alebo po miernom zašpinení niekedy len stačí prepláchnuť troškou vody, v lete vonku na šnúre vedia byť suché za pol hodiny a ísť na ďalšiu "smenu" 
 • 1-2x Kapsové PUL nohavičky - sú skvelé hlavne na noc 
 • 4-6 Bamboo-bavlnených prefoldov (neskôr Bamboo-konopných prefoldov) - do BASIC nohavičiek pod regular vkladačku, alebo samostatne do kapsových nohavičiek
 • 10-20 ks Regular vkladačiek (zabezpečujú vďaka stay-dry fleece vrstve príjemne suchý pocit)

 

Môžete sa rozhodnúť plienkovať len hybridne, to znamená používať látkové plienky len počas dňa. Vtedy volia mamičky najčastejšie BASIC pul nohavičky a  Regular vkladačky (na posilnenie extra vkladačky alebo bamboo-bavlnené prefoldy)

 

4. Všetky vkladacie systémy (vkladačky, prefoldy, plienky,..) z organických materiálov zvyšujú svoju savosť po viac-násobnom praní

Bavlna, bambus a konope sú aktuálne najviac savé prírodné materiály, ktoré sa používajú na výrobu plienok. Sú to skvelé "cicavce", ale na začiatok musíme mať chvíľku trpezlivosť, kým sa rozbehnú, ich savosť sa zvyšuje po 3-5-tom praní.

Dobrá správa je, že akonáhle mi príde tento úžasný materiál od mojich dodávateľov, najskôr ho pred šitím operiem na vysokej teplote, aby sa tkanina zrazila. Čiže keď vám dorazia domov vkladačky z Ritky, jedno pranie už majú za sebou :)

Vkladačky odporúčam prať v eko prostriedku, ktorým periete aj oblečenie miminka, bez aviváže. Netreba žiadne špeciálne bielidlá ani agresívne prostriedky. 

 

5. Ako a kde skladovať špinavé plienky

blogove obrazky-3

Na špinavé plienky odporúčam vyhradiť si väčšie vedro s uzatvárateľným vekom. Ak sa dieťatko len pociká, netreba vkladačku nijako čistiť, rovno ju vložte do vedra.

Do cca 6 mesiaca dieťatka, kým je väčšinou kojené (hoci naše bejby papalo už od 4 mesiaca príkrmy), môžete pokojne vložiť rovno do vedra aj pokakanú plienku, pekne sa operie. Keď už dieťatko prejde na tuhú stravu, upraví sa aj jeho kako.

V takom prípade odstránime z plienky len "hrubú časť" (toaletným papierom, alebo vo wc rozkladateľným obrúskom), netreba oplachovať a vložíme tiež do vedra. Takto by sa to malo po správnosti robiť aj pri jednorazovkách, ale prax je taká, že idú rovno väčšinou celé aj s obsahom do komunálneho odpadu (často zabalené ešte do extra plastového vrecka).

Ak použijete konvenčný vlhčený obrúsok na očistenie ritky aj vkladačky, vyhraďte si ešte jeden malý smätný kôš v vreckom, kde uložíte len tieto nerozložiteľné obrúsky (prípadne spolu s jednorazovkami, ak plienky kombinujete).

 

6 . Ako často a akým spôsobom prať plienky a nohavičky

blogove obrazky-2

Najlepší cyklus je 1x za 2 dni, dlhšie neodporúčam, aby ostala životnosť vkladačiek čo najdlhšia. Veľa znesú, ale takto zabezpečíme, aby boli  dlho krásne biele. Perieme spolu s PUL nohavičkami (aj Basic aj Kapsové), na 40-60°C, alebo na programe cotton, cotton eko, alergic, automatic intensive .. dnešné práčky majú už takú inteligenciu, že si samé vedia zmerať znečistenie a podľa toho zvoliť vhodný program a množstvo potrebnej vody na danú várku.  

 TIP: v prípade, ak by na vkladačke ostal po praní žltý fliačik, skúste ju dať vysušiť na slnko :))

 Zaujímavosť: V mnohých krajinách sveta nie je práčka doma samozrejmosť a perie sa v práčovniach (napr. v USA), napriek tomu tam látkovanie zažíva už niekoľko rokov obrovský boom. U nás je v 90% domácnostiach práčka poruke :) 

 V ďalších blogoch sa budem venovať podrobnejšie každej téme do detailov.

Odpovede na va vaše otázky sumarizujem aj v rubrike Veron odpovedá na instagrame, 

alebo mi napíšte do správy /mailu, čo vám zaujíma, rada vám pomôžem individuálne :) 

Veron