Kedy zvoliť Basic a kedy Mini Pul nohavičky?

Chcem začať s látkovým plienkovaním od narodenia, ale neviem sa rozhodnúť, či si vybrať Mini Pul nohavičky alebo Basic pul nohavičky?

A aké vkladačky si mám k nim zobrať?

Koľko toho budem potrebovať? 

Toto je často kladená otázka, preto si na ňu odpovieme v tomto článku. 

 

1. Basic nohavičky

IMG_7988

Basic "pulky" sú základné vrchné nohavičky z laminovanej látky, čím sa zabezpečuje jej nepremokavosť, ale priedušnosť. 

Ich výhodou (napr. oproti kapsovým nohavičkám) je to, že sa nemusia prať po každom použití, ale až po znečistení. Ich veľkosť je vďaka patentkám / suchému zispu univerzálna, preto môžu rásť spolu s miminkom od narodenia. 

Do Basic Pul nohavičiek sa vkladajú stay-dry vkladačky (Regular, Contour), fleeceovou stranou navrch. Savosť vkladačiek sa posilňuje Extra vkladačkou, alebo prefoldom, ktoré sa ukladajú pod stay-dry vkladačky. 

 

 

2. Mini Pul nohavičky  

 Mini Pul nohavičky spĺňajú všetky kritériá ako Basic Pul nohavičky - sú tak isto šité z PUL látky, ktorá je veľmi jemná k pokožke miminka.  Tak isto sa perú až po znečistení, inak ich stačí prevetrať medzi použitím.

Najlepšie sa do nich hodí ako savý materiál Regular Mini vkladačka a na posilnenie savosti, pod regular vkladačku Extra vkladačka.  Rozdiel oproti Basic pulkám je vo veľkosti - Mini Pul nohavičky sú určené pre novorodeniatka od 2,5 do cca 5kg. 

 V strede pása majú patentku, ktorá po zopnutí vytvorí jamku, aby sa hojil bezpečne pupček. 

 

Tak teda ako začať a ktoré si vybrať?

Niektorým miminkám od začiatku sedia Basic nohavičky, zopnuté na najmenšiu veľkosť (tak to bolo aj v prípade môjho syna, ktorý "fičal" na Basic od narodenia). Stáva sa ale, že niektorým miminkám (alebo napr. dvojčatám) sú Basic na začiatku ešte voľné a mohli by pretiecť. Vtedy volíme Mini Pul nohavičky. 

Najekonomickejšie je preto zobrať si najskôr Basic nohavičky (ktoré jednoznačne vynosíte) a ak by boli ešte na začiatku voľnejšie, až potom zvoliť Mini Pul nohavičky (do 2 dní ich máte doma :) 

A aká je spotreba na úplný začiatok? Odporúčam prať 1x za 2 dni, čiže: 

  • Basic alebo Mini Pul nohavičky:  2-3ks na výmenu 
  • Regular Mini vkladačky: spotreba 6-8ks na deň, majte aspoň 16 vkladačiek 
  • Extra vkladačka:  spotreba 3-4ks (hlavne na posilnenie savosti na noc)

  

Do 6. mesiaca dieťatka nie je potrebné vkladačky pred praním oplachovať, ani nič odstraňovať, môžu sa rovno dať prať (nedržte ich znečistené viac ako tie 2 dni, aby sa neznižovala ich kvalita). 

PUL nohavičky perieme spolu s vkladačkami, pokojne na 60°C a sušiť v sušičke (pozor nesušíme na radiátore, ani v mraze a nežmýkame silno, aby nám membrána nepopraskala). 

Ako dieťatko rastie, Mini Regular vkladačky vymenia Regular rovné vkladačky a následne Contour vkladačky, ktoré krásne vyplnia celú plochu nohavičiek. 

Výbavičku odporúčam dopĺňať priebežne, pretože až praxou každá mamina zistí, ktorý štýl jej pasuje (niektoré napr. používajú len kapsové nohavičky, k nim odporúčam pozrieť si toto video). 

Verím, že tento článok pomohol na lepšie zorientovanie sa a už viete, ktorý variant je pre vás ten pravý :) 

Veron