Ku DŇU DETÍ sme si pre Vás pripravili akciu 20% na všetky TRÉNINGOVÉ NOHAVIČKY v plnej cene (samostatné produkty, nie sety), stačí ak si vyskladáte svoje obľúbené farby a vložíte košíku kód DETI :) Akcia trvá do nedele 4.6.2023.

Čo sú to PUL nohavičky a ako sa používajú?

 

Ako správne používať PUL-ky, aby ich obsah ostal pred svetom skrytý :) 

Dnes sa pozrieme na to, ako správne používať Basic PUL-ky, tak aby dobre sedeli a aby ich obsah nikdy neuzrel svetlo sveta mimo prebaľovania :) 

 • Čo je to PUL? 

 

A prečo PUL-ky? PUL je skratka od polyuretánu, nie je to prírodná látka, ale vďaka svojej odolnosti voči častému praniu znesie vysoké teploty a je nezničiteľná. Pôvodne bola práve pre tieto vlastnosti vymyslená v medicíne. Dobre zadržiava tekutinu a vlhkosť, je jemná a zároveň dovolí pokožke veľmi dobre dýchať (osobne za 8 meciacov používania nemal môj syn ani raz niečo ak zaparenú ritku). 

Kríííídelká, tak potrebný detail 

Všetky naše Základné PUL-ky majú všité bočné krídelká. Myslím, že u väčšiny profi výrobcov je to už štandard, ale môžete sa stretnúť aj s nohavičkami bez krídelok (mám vyskúšané obe a u mňa sú jasná voľba). Vždy, keď PUL-ky zapnete, treba ich dieťatu upraviť, aby pekne obopínali nôžky ale zároveň aby ich nemalo moc stiahnuté.

Univerzálna veľkosť 

PUL- ky sú rastúce a to vďaka patentkám, s ktorými je možné si zmenšiť veľkosť a suchému zipsu, ktorým si prispôsobíme obvod pása. 

Vkladačky 

BASIC pul nohavičky sa nezaobídu bez vkladačiek. Vkladačky sú viacvrstvové plienky, ktoré sa vkladajú priamo do nohavičiek. Podľa veľkosti možno voliť z viac druhov (Regular, Regular mini, Contour). 

Vkladačky môžete použiť podľa zvolenej strany na 2 účely: 

 • fleece stranou hore - stay-dry vrstva, ktorá stiahne obsah dole a ostáva na pocit suchá (pri tuhom obsahu ostáva "prekvapenie" na povrchu a dobre sa s ním "manipuluje" do toalety :) 
 • bambusovou stranou hore - keď chcete, aby dieťa cítilo, že je mokré (hlavne v období, keď sadá na nočník) 

 

mceclip0-23

Keď som začala rozmýšľať v tehotenstve nad alternatívou k jednorazovkám, prišla som na 2 zaujímavé veci

 1. že doba, kedy naše maminky prali, vyvárali a žehlili plienky celý deň už je za nami a dnes sa to dá robiť inak (hoci klasické štvorcové plienky sú tiež veľmi dobre použiteľné ako vkladačky, čiže ak máte doma výbavičku, môže sa zužitkovať :)  
 2. že vlastné okolie a kamarátky ma namiesto podpory od toho odhovárali a tvrdili mi že to nevydržím ani týždeň (čím to je, vysvetlí mi to niekto?)

 

Čo pri látkovom plienkovaní zásadne nerobím: 

 • nežehlím - vkladačky idú z práčky do sušičky /na sušiak (a odtiaľ často rovno do PUL-ky na ďalšie kolo :) 

 

 • neskladám - 30 vkladačiek mám naukladaných na kôpke za 4 minúty

 

 • nepoužívam "separačky" - zbehlé mamičky, ktoré plienkujú, vedia, že niektorí výrobcovia používajú medzi vkladačkou a ritkou fleece separačnú vrstvu samostatne, toto som vyskúšala aj ja a nie je to to pravé orechové, krčia sa a strácajú funkčnosť, moje vkladačky majú preto fleece všitý priamo na sebe 

 

 • nechodím non-stop do drogérky a nevláčim nové maxi packy jednorazoviek

 

 • nevychadzujem hory (nie príliš čuchovo vábivých) jednorazoviek do kontajnera -) dievčatá viete, že jednorazovka sa podľa štatistík udomácni na skládke na 100 rokov, kým sa rozpadne? (a keď si zrátame 1 dieťa / cca 6 jednorazoviek denne x 2,5 roka = omg !!)

 

 • nenechávam zbytočne dlho dieťaťu mokrú plienku a prebalím ho vždy podľa jeho potreby (stretla som sa s názorom, že niektoré mamičky aby ušetrili, dokážu miminku nechať 1 jednorazovú plienku aj celý deň, čo je veľmi smutná, ale zjavne realita)

 

Či sa rozhodnete pre ritku v suchu (čo moje srdce poteší), alebo si zvolíte iného výrobcu, konečným cieľom nás všetkých je odbremeniť naše životné prostredie, naše peňaženky a čas. To je hlavná motivácia tohto projektu.  

Video tutoriál - Základné PUL nohavičky - ako na to 

Ak sa Vám tento článok páčil, kuknite v blogu aj podobné.

Ak nenájdete odpovede, ktoré hľadáte, kontaktujte ma priamo a rada Vám pomôžem :) 

Veronika